Zaliczki na poczet dostaw i usług
Pozycja ta została przed kilku laty znowelizowana, dodano w jej treści słowo „usług” 🤨
Wydaje się, że kłóci się to nieco z pojęciem zapasów, ponieważ w wyniku wykonanej usługi niekoniecznie powstanie pozycja np. wyrobów gotowych 🤔🤔🤔
Istotne jest, że wpłacona przez nas zaliczka ma służyć działalności operacyjnej, bowiem wpłaty na poczet np. środków trwałych wykazuje się w aktywach trwałych 🏠🏗⛩
A co w przypadku gdy otrzymaliśmy fakturę zaliczkową z terminem płatności, ale samej zaliczki jeszcze nie wpłaciliśmy ❓
Uwzględniając zasadę wyższości treści ekonomicznej nad formą prawną takiej faktury nie powinniśmy w ogóle zaksięgować 😱
Nie dokumentuje ona bowiem żadnej operacji a jedynie przyszła transakcję-wpłatę 🕒🕒🕒
A jak wykazać nadpłaty wszelkiego rodzaju na rzecz naszych dostawców❓❓❓
Nie będą one ani zaliczkami ani nie pomniejszą naszych zobowiązań (chyba, że zostaną zaliczone na poczet spłaty zobowiązania wobec tego samego kontrahenta).
Wykażemy je po prostu w pozycji należności 🤭🤭🤭
Pamiętajmy, że nadpłaty naszych zobowiązań to nasze należności a nadpłaty naszych klientów to w naszych księgach – zobowiązania.
W bilansie wykazujemy je w tzw. szyku rozwartym, czyli nie kompensujemy z pozycjami należności czy zobowiązań wobec innych kontrahentów.
Jest to często popełnianych błąd 😰😰😰
Jeśli natomiast prawdopodobieństwo odzyskania nadpłaconych przez nas kwot jest niskie 🔽🔽🔽, konieczne może być objęcie ich odpisem aktualizującym.
To samo dotyczy zagrożonych zaliczek, które wpłaciliśmy naszym dostawcom ↘️↘️↘️
Pamiętajmy, że wszystkie pozycje aktywów powinny być analizowane pod względem spełniania przez nie definicji aktywów, która sprowadza się w skrócie do ustalenia czy dana pozycja przeniesie (z dużą dozą prawdopodobieństwa) korzyści EKONOMICZNIE 💰💰💰naszej jednostce.
Czekam na Twój komentarz 👇👇👇👇👇👇