Temat z pozoru prosty i łatwy, nie budzący kontrowersji 😎
I tak faktycznie jest, jeśli mamy do czynienia ze spółką z o.o. lub akcyjną.
W spółkach kapitałowych kapitał ten jest określony w umowie spółki 🙂🙂🙂.
W przypadku gdy nie został wniesiony w pełnej wysokości (czyli nie wpłacono gotówki na poczet kapitału lub nie wniesiono wkładu rzeczowego, czyli aportu), to brakującą część wykazuje się w pozycji Należnych wpłat na kapitał (fundusz) podstawowy.
Dokonując inwentaryzacji tej pozycji należy również sprawdzić wpis do Krajowego Rejestru Sądowego i upewnić się, że kwota wykazana w umowie spółki i na koncie księgowym jest z nim zgodna 🧐🧐🧐
W przypadku jednak gdy sąd nie zarejestrował jeszcze podniesienia kapitału zakładowego, to kwotę tę należy wykazać w innej pozycji kapitału, np. w Pozostałych kapitałach rezerwowych 📜📜📜
W przypadku spółek osobowych powstają tu wątpliwości 🤔🤔🤔
Kapitał zakładowy spółek handlowych (do których należą spółki osobowe, poza cywilną), nie będących spółkami kapitałowymi, nie jest ujawniany w KSH.
Przyjmuje się, że w pozycji kapitału zakładowego należy wykazać wkłady wspólników wykazane w umowie spółki 📄📄📄
W przypadku osoby fizycznej Zamknięcie Roku wyd. Rachunkowość wskazuje aby w kapitale podstawowym wykazać kapitał właściciela 🤵.
Niezupełnie jest to zgodne z charakterem tego kapitału, który stanowi wartość „stosunkowo” stałą ➡️➡️➡️, natomiast kapitał właściciela zmienia się każdego roku o osiągnięty zysk ➕/poniesioną stratą ➖, po pomniejszeniu o wypłaty właściciela.
Dlatego wydaje się, że bardziej odpowiednią pozycją jest kapitał zapasowy.
Ważne aby decyzja o tym, w jaki sposób wykażemy kapitał właściciela w bilansie, została udokumentowana w Polityce Rachunkowości 📒📕📗📘📙.
Zostaw swój komentarz 👇👇👇
Pani Karolino, a co zrobić w sytuacji, jeśli w spółce z o.o. wspólnik wpłacił 5000 euro, zamiast 5000 zł ( zgodnie z umową spółki),po czym wspólniczka odrazu tę kwotę przewalutowała, więc nawet nie było czasu,by dokonać zwrotu środków.
Trzeba zwrócić nadpłatę lub podjąć uchwałę w sprawie jej przeznaczenia.