fbpx

Jak będąc głównym księgowym zwiększyć swoją efektywność❓

Kluczowa jest organizacja pracy i delegowanie zadań.Aby zapobiec powstawaniu poważnych błędów i na czas je wychwycić należy ustanowić system kontrolny.
Dziś podstawowe zasady zarządzania zespołem w Pigułce.

Po pierwsze – nie bądź niezastąpiony – Deleguj📌
Nie rób tego, czego nie musisz. Jak najwięcej obowiązków i zadań przekazuj innym. Pokażesz w ten sposób, że masz do nich zaufanie. Daj im swobodę 🤸‍♀️ działania aby mogli się wykazać.


Nie dyktuj każdej drobnej czynności bo to spowoduje, że będą to robić mechanicznie według Twojej instrukcji i przestaną samodzielnie myśleć 💡. Oczywiście wymaga to odpowiedniego przygotowania i wyboru zespołu, ale to inny temat.


Pamiętaj, jeśli jesteś GK, Twoją rolą jest organizowanie i nadzorowanie pracy a nie wykonywanie mechanicznie 🖨czynności księgowych.
Kontroluj pracę zespołu!Jeśli delegujesz czynności, pamiętaj o sprawdzeniu 🔍 jakości ich wykonania. Naucz podwładnych samokontroli. Niech wiedzą jak sprawdzić jakość swojej pracy.


Na przykład na koniec miesiąca sprawdzać zgodność stanów magazynowych w programie magazynowym z saldem konta w księgach. Na tę okoliczność powinien powstać dokument, najlepiej z podpisem pracownika odpowiedzialnego za te czynności🙆‍♂️.


Nie będzie wówczas wymówki, typu „Ale ja to sprawdzałam i było dobrze”🤦‍♂️ bo to wyniknie właśnie (lub nie) z tego wydruku 🧾.
Zlecenie pracownikom samokontroli nie zwalnia Ciebie z dodatkowych kontroli jego samokontroli🕵️‍♀️.

Jeśli całymi miesiącami nie będziesz sprawdzać czy dane czynności zostały wykonane, pracownik przestanie to robić 🤷‍♀️


Na przykład, jeśli zlecisz pracownikowi comiesięczną kontrolę stanu rozrachunków pod względem ich terminowości 🕐, ustal formę raportu 🗓, który ma przygotować, sprawdzić i na końcu dostarczać Tobie.
Może to być wydruk 📜🧾 lub plik komputerowy z wyszczególnieniem wszystkich przeterminowanych pozycji i adnotacją jakie działania podjęto w celu ich odzyskania. Nie musisz ich każdorazowo analizować 🔍, po prostu sprawdzaj czy są zrobione, wybierz kilka pozycji i je skontroluj.
Jeśli wprowadzasz nowe obowiązki, wyjaśnij, po co to robisz!


Niech każdy wie dlaczego ma wykonać dodatkową pracę, czemu to służy, aby robił to z przekonaniem i rzetelnie.
Firma to nie wojsko aby ślepo 👀 wykonywać polecenia!
Ustal procedurę zgłaszania problemów czy propozycji zmian 💪. Bierz je pod uwagę, analizuj i podaj przyczyny, dla których zostały przyjęte lub odrzucone.
Niech pracownicy mają udział w tworzeniu sukcesu 🏆 firmy.Wiesz jakie firmy są najbardziej cenione przez pracowników?Te które najlepiej płacą❓
Nie, te które traktują pracowników podmiotowo, pokazują jak są ważni i że to oni stanowią o sukcesie firmy❗️
A jakie zmiany Ty wprowadzasz w swojej firmie w tym burzliwym okresie❓
👇👇👇

Dodaj komentarz