fbpx

Czas na analizę kosztów prowadzenia firmy – Amortyzacja

Większość przedsiębiorców będzie musiała przyjrzeć się strukturze wydatków i podjąć działania mające na celu wprowadzenie oszczędności 💰
Poza kosztami-wydatkami w księgach firm są także koszty, nazwijmy je “statystycznymi”, takie jak amortyzacja.


Dlaczego ta pozycja miałaby być również przedmiotem analizy❓
Należy spodziewać się, że banki i inne instytucje finansujące czy nawet kontrahenci będą bardzo wnikliwe analizować sytuację i płynność finansową swoich klientów 🧐.
Warto więc nie tylko zadbać o to, aby nie “koloryzować” wyników firmy, ale także o to aby były one rzetelne .
Oznacza to także, że nie mogą być zawyżane ⛔️.
A stawki amortyzacji stosowane w wielu firmach oparte są na maksymalnych stawkach wynikających z przepisów podatkowych, które często nie mają wiele wspólnego z przewidywanym okresem ich użytkowania.


Co więcej, jest to tym bardziej istotne w sytuacji jednorazowego amortyzowania tzw. niskocennych składników majątku, co może w znacznym stopniu zniekształcić wynik finansowy 🤔.


Stawki amortyzacyjne powinny odzwierciedlać stopniowe zużywanie się środków trwałych w wyniku ich używania w działalności gospodarczej i często różnią się od stawek ustalonych dla celów podatkowych.
Dlatego zawyżanie ⏫ stawek amortyzacyjnych może dodatkowo pogorszyć ⬇️ i tak już niekorzystny obraz sytuacji majątkowej i finansowej firmy.


Przypomnijmy, że koszty amortyzacji to w rachunkowości typowa pozycja szacunkowa, jednak nie zwalnia nas to z obowiązku rzetelnej analizy 🔍mającej na celu ustalenie jak najdokładniej przewidywanego okresu użytkowania swoich środków trwałych 🏗 i WNiP.


Dlatego warto przyjrzeć się szczególnie wnikliwie tej pozycji i przeprowadzić ewentualne korekty w księgach.
Jak to zrobić❓
O tym w kolejnych postach.
A jak wygląda to w Twojej firmie?
👇👇👇👇👇

Dodaj komentarz